|     O PORADNI KONTAKT

Autoimmunologiczne zapalenie wątroby         

To przewlekłe, postępujące zapalenie watroby o nieznanej przyczynie, charakteryzujące się obecność krążących we krwi, swoistych autoprzeciwciał. Choroba częściej dotyka kobiet, nieleczona może prowadzić do rozwoju marskości i jej powikłań.
Autoimmunologiczne zapalenie wątroby jest znacznie rzadszą chorobą niż zapalenia wirusowe, choroba alkoholowa, choroby metaboliczne czy polekowe uszkodzenia wątroby, dlatego w jej diagnostyce bardzo ważne jest wykluczenie innych chorób wątroby. Oprócz badań krwi, najczęściej chorzy mają wykonywaną diagnostyczną biopsję wątroby, która dodatkowo umożliwia określenie nasilenia choroby, która może prowadzić do rozwoju marskości i niewydolności wątroby.
Niewydolność wątroby w przebiegu autoimmunologicznego zapalenia jest wskazaniem do transplantacji wątroby.
Choroba może mieć różny obraz, od przebiegającego bezobjawowo (lub z uczuciem niewielkiego zmęczenia) przewlekłego zapalenia po ostrą niewydolność wątroby z żółtaczką i zagrożeniem życia.

Nieleczone autoimmunologiczne zapalenie wątroby cechuje się 5-letnią i 10-letnią przeżywalnością równą odpowiednio 50% i 10%. Skuteczne leczenie pozwala wprowadzić 86% chorych w remisję, która oznacza brak postępu choroby.
Dla rokowania chorego bardzo istotna jest właściwa diagnoza i zastosowanie odpowiedniej terapii. Wiekszość chorych wymaga prowadzenia leczenia przez wiele lat, często całe życie, jednak nie wszyscy chorzy z autoimmunologicznym zapaleniem wątroby wymagają podjecia natychmiastowego leczenia. Zasadnicza jest właściwa kwalifikacja do terapii oraz odpowiednie jej prowadzenie uwzgledniające także możliwość występowania działań niepożądanych.
Większość chorych dobrze odpowiada na standardowo stosowane leczenie, które właściwie prowadzone umożliwia opanowanie choroby i znaczne wydłużenie czasu przeżycia.

Aktualności: Dojazd bezpośrednio do przychodni metrem! Dr Skrzat-Wojdacz na warsztatach Hepatology Perspectives 2015 Warsztaty w Royal Free Hospital z udziałem dr J. Klapaczyńskiego Czytaj wszystkie newsy >>
30% chorych z autoimmunologicznym zapaleniem wątroby w momencie rozpoznania ma histologiczne cechy marskości wątroby. Niezwykle ważne jest uwzględnianie tej choroby w diagnostyce różnicowej zapaleń wątroby o niejasnej etiologii.
Copyright 2011-15 / hepatolodzy.plinfo@hepatolodzy.pltel.: 534 43 44 43