|     O PORADNI KONTAKT

Autoimmunologiczne zapalenie wątroby         

To przewlekłe, postępujące zapalenie watroby o nieznanej przyczynie, charakteryzujące się obecność krążących we krwi, swoistych autoprzeciwciał. Choroba częściej dotyka kobiet, nieleczona może prowadzić do rozwoju marskości i jej powikłań.
Autoimmunologiczne zapalenie wątroby jest znacznie rzadszą chorobą niż zapalenia wirusowe, choroba alkoholowa, choroby metaboliczne czy polekowe uszkodzenia wątroby, dlatego w jej diagnostyce bardzo ważne jest wykluczenie innych chorób wątroby. Oprócz badań krwi, najczęściej chorzy mają wykonywaną diagnostyczną biopsję wątroby, która dodatkowo umożliwia określenie nasilenia choroby, która może prowadzić do rozwoju marskości i niewydolności wątroby.
Niewydolność wątroby w przebiegu autoimmunologicznego zapalenia jest wskazaniem do transplantacji wątroby.
Choroba może mieć różny obraz, od przebiegającego bezobjawowo (lub z uczuciem niewielkiego zmęczenia) przewlekłego zapalenia po ostrą niewydolność wątroby z żółtaczką i zagrożeniem życia.

Nieleczone autoimmunologiczne zapalenie wątroby cechuje się 5-letnią i 10-letnią przeżywalnością równą odpowiednio 50% i 10%. Skuteczne leczenie pozwala wprowadzić 86% chorych w remisję, która oznacza brak postępu choroby.
Dla rokowania chorego bardzo istotna jest właściwa diagnoza i zastosowanie odpowiedniej terapii. Wiekszość chorych wymaga prowadzenia leczenia przez wiele lat, często całe życie, jednak nie wszyscy chorzy z autoimmunologicznym zapaleniem wątroby wymagają podjecia natychmiastowego leczenia. Zasadnicza jest właściwa kwalifikacja do terapii oraz odpowiednie jej prowadzenie uwzgledniające także możliwość występowania działań niepożądanych.
Większość chorych dobrze odpowiada na standardowo stosowane leczenie, które właściwie prowadzone umożliwia opanowanie choroby i znaczne wydłużenie czasu przeżycia.

Aktualności: Dr Jan Gietka o szczepieniach p/wzw B na konferencji Spektrum Jan Gietka na European Young Hepatologists Workshop Wszystkie miejsca na dzień konsultacji za 5 złotych zarezerwowane Czytaj wszystkie newsy >>
W Polsce dominuje genotyp 1 wirusa zapalenia wątroby typu C. Ten rodzaj wirusa cechuje się większą opornością na leczenie przeciwwirusowe, które w jego przypadku jest wydłużone zwykle do 48 tygodni (w innych genotypach 24 tygodnie).
Copyright 2011-15 / hepatolodzy.plinfo@hepatolodzy.pltel.: 534 43 44 43